ЗА ГРУПАТА

През последното десетилетие, изследванията в областта на изкуствения интелект (ИИ) се превърнаха в стратегически фокус на почти всички водещи в науката държави и високотехнологични компании. Областта на ИИ е доста широка, така че изследването на екипа ще се фокусира върху две подобласти, обработка на естествен език и машинно обучение, които обикновено се определят като ключови в областта на ИИ.

ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ЦЕЛИ

Intelligent Systems Research Group планира да се разработят методи и модели в областта на изкуствения интелект (ИИ), които не само са в състояние да решат определен проблем, но също и да обяснят предложените решения, т.е. да бъдат постигнати значими резултати в областта на т. нар. обясним ИИ. По-специално, основният фокус ще бъде върху областта на обработката на естествен език (ОЕЕ) и машинното обучение (MО) с насоченост към разработване на нови методи за:

• Машинно обучение на модели на естествен език
  • Машинно обучение на мултимодални модели
  • Машинно обучение от големи и разпределени данни
  • Извличане на информация от медицински текстове, представянето ѝ в структуриран вид и по-нататъшното ѝ анализиране за разкриване на свързани заболявания, причинно-следствени връзки и други зависимости.
  • Методи за откриване на фалшиви новини и подвеждаща информация, разпространявана в интернет.
  • Разработване на модели и ресурси за български и други сродни езици с малки ресурси.

МЕТОДОЛОГИЯ

Методологията на изследването ще бъде избрана според конкретната задача. Като обща рамка включва аналитичен преглед на областта, мотивиран избор на подходящи подходи, разработване на нови методи и експериментална проверка на тяхната приложимост за решаване на конкретни приложни задачи. Разработките ще бъдат вдъхновени от конкретни реални задачи, но ще преминат по целия път: от абстрактните модели, през експериментална проверка на разработените алгоритми до тяхното приложение за решаване на практически задачи. Прототипите на разработените алгоритми ще бъдат реализирани със съвременни инструменти за разработка на софтуер, като ще бъде разгледана и възможността за паралелизиране на алгоритмите и за използването им за обработка на големи обеми от данни.

СЪТРУДНИЧЕСТВО

В рамките на проект SUMMIT групата си сътрудничи с:

• Qatar Computing Research Institute, HBKU, Qatar
  • Mohamed bin Zayed University of Artificial Intelligence, UAE
  • University of Copenhagen, Denmark
  • Sapienza University of Rome, Italy
  • University of Padova, Italy
  • University of Galway, Ireland
  • Yale University, USA
  • University of Strathclyde, Glasgow, UK
  • SRM Institute of Science and Technology, Tamil Nadu, India
  • Universidad de Jaén, Spain
  • Universidad de Valencia, Spain
  • Institute of Information and Communication Technologies – BAS, Bulgaria
  • Institute of Informatics amd Mathematics – BAS, Bulgaria
  • Amazon, Barcelona, Spain
  • Meta AI, USA
  • Ontotext, Bulgaria
  • European Commission

БРОШУРА

Брошура на групата може да се зареди в електронен вид от тук.